News From Our Lodges

This is where you'll find the latest news related to Constituent Lodges under the jurisdiction of the Grand Lodge of Texas.

Outdoor Candlelight MM Degree

CANDLELIGHT OUTDOOR MM DEGREE!

Wells Lodge No. 915 is sponsoring a Louisiana Open Air Degree at night.  This degree will  be a Master Masons Degree conducted by a team coming over from Louisiana with the Grand Master of Masons for the State of Louisiana conferring the degree.  Brethren we will start the evening with a fried catfish supper($10 per plate)  before adjourning to the degree site for the degree.  

Brethren, if you have not had the opportunity to see a Louisiana Outdoor Degree, this is your opportunity to see one right here in East Texas.  It proves to be a fantastic evening and you will not come away dissatisfied.  Come on out and have a great time of food and fellowship with the degree.

Visitor will need to bring their own seating for the degree.  It is also spring time in East Texas so you may want to be prepared for mosquitoes just in case they decide to show up that evening since the degree will be conducted at night. 

Sign will be posted. Starts with a fish fry at 6:30 PM. Check our web site: http://wellslodge915.org or call 936-674-5798

Location

Hicks Farm (Wells, TX)
Farm-To-Market Road 1911 From Hwy 69 north of Wells, turn west on FM 1911 and proceed to degree site. Sign will be posted.
Alto, TX 75925
United States
31° 35' 23.8668" N, 95° 3' 51.3432" W
Date: 
Saturday, May 3, 2014 - 6:30pm - 10:00pm
 

Brother Jim Jorden, District Instructor, Masonic District #22

In Memory

 

Brethren, it is with heavy heart that we let you know that Brother Jim Jorden laid down his working tools of life at 3:11 pm March 9. 2014.  He was the two time past Master of Boggy Lodge 739,  a 50 year Mason, past District 22 Deputy Grand Master, present District 22 Instructor, and held a dual membership with Groesbeck Lodge 354.  He received an Endowed Membership presented by the brothers of the lodge in 2013 for his service to Groesbeck 354. 

 
Brother Jorden has been and integral part of District 22 for many, many years.  He has arranged and conducted degrees for all the lodges, performed installation ceremonies for the lodges, conducted degree practice sessions, trained Worshipful Masters and other officers in opening and closing lodges, and served as a mentor and advisor for anyone who sought his wisdom and knowledge.  No one can ever replace him but the task now falls to us to continue his teachings and leadership within our District and individual lodges.  I think that is the best way we can honor Brother Jorden's memory, and is what he has trained us to do.  As we carry on in our lodges, I'm sure he will be smiling upon us from that Celestial Lodge above, pleased that his labors here on earth were not in vain.
 
May the blessings of Heaven Rest upon Brother Jim Jorden and all regular masons
 
Brethren of Groesbeck Lodge #354
 

Past Master's Night

At a Past Master's Night Feruary 22 Shamrock Lodge No. 929 presented several awards.  After a program honoring Past Masters, Masonic widows and George Wahington, Brothers Sam and John Haynes were presented sixty year awards. The Haynes brothers, both Past Masters of McLean Lodge joined the McLean Lodge at the same time in 1954 and also served as District Deputy Grand Masters.  A Community Builder's Award was presented to Drs Ben Ed and Leigh Anne Hillhouse for their several years of service to the Wheeler community and surrounding area. Also the Golden Trowel Award was presented to Brother Joe Morgan.

 

Arlington Masonic Temple's 50 year celebration

Arlington Masonic Lodge will be celebrating 50 year anniversary of the current Temple Building on Saturday, April 12, 2014, 4:00pm.  The total cost for the program, coin, apron and meal is $30.00 or they may be purchased separately.  Please contact the Arlington Lodge secretary to RSVP or for more information at arl438@sbcglobal.net  817.274.7591 and talk to Rick.

Date: 
Saturday, April 12, 2014 - 4:00pm
 

Golden Trowel Award Well Received

On the evening of the 21st, family, friends and members of Billie Mosse Masonic Lodge #1152 gathered to give homage to one of their own, Brother Arnold Ramey, a Master Mason and Past Master of the Lodge.  Throughout the fraternity, there are many who give much time and effort to make the lodge better for the community and for masonry in general. Under the watchful eye of their brothers, these men are singled out, and those who prove themselves worthy are recognized by being selected to receive the highest award a lodge can bestow on a brother, the Golden Trowel Award.


    Once all were gathered in the outer rooms, the family and friends were invited into the lodge and seated to witness the award ceremony. After an opening prayer by the lodge chaplain, Brother Bruce Laymance, Brother Arnold’s Masonic record was read, and accolades were given by the Hon. Horace Groff, special guest speaker.  Brother Arnold was escorted to the altar, where, with the assistance of his two daughters, he received his Golden Trowel and lapel pin, presented by Bro. C.E. Neal, Past Master, and current Master, Bro. Bob Followell.   After receiving his award, he introduced his many family members in attendance, and following a closing benediction by the chaplain, all were escorted into the dining room to enjoy a wonderful meal .   Congratulations to Brother Arnold Ramey!

 

97
 

 

29th MWSA Open Air Degree

29th MWSA Open Air Degree

Hosted by Orphan's Friend Lodge #17

SCHEDULE:

Gates Open-10:00 am

Lunch-11:30 am

Degree- 1:00 pm

Brethren are encouraged to bring a chair, apron and sun protection

Current Dues Card is REQUIRED for entry!

For more info/any questions call Brandon Noto @ (409) 739-7853

Location

Brother David Moore's Property
5186 SH 30
Anderson, TX 77830
United States
Date: 
Saturday, May 24, 2014 - 10:00am - 3:00pm
 

Community Builders Award

Floresville Lodge #515 with be presenting a Community Builders Award. Meal at 6:30 pm with presentation to follow.

Location

Floresville Lodge
1507 1st Street
Floresville, TX 78114
United States
Date: 
Tuesday, February 25, 2014 - 6:30pm
 

Double Fellowcraft Degrees

Shiloh Lodge will host 2 fellowcraft degrees. Dinner will be at 6:30pm with the Degrees to follow.

Location

Shiloh Lodge #307 Lone Oak, TX
United States
Date: 
Monday, February 3, 2014 - 6:30pm - 10:30pm
 

Past Grand Masters

Past Grand Masters, 1838 - Present

Past Grand Master Year Parent Lodge

Walter W. Rogers

2013 Bedias #651

James F. Brumit

2012 Oak Cliff #705

T.E. "Gene" Carnes

2011 Harlandale #1213

Orville L. O'Neill

2010 White Rock #234

W. David Counts, Jr.

2009 Orient #905

Thomas F. Griffin

2008 Winnie Stowell #1377

Donny W. Broughton

2007 Caddo #581

Brian Richard Dodson

2006 Bellaire #1336

Elmer Murphey, III

2005 Hillcrest #1318

Reese L. Harrison, Jr.

2004 Albert Pike #1169

M. Boyd Patterson, Jr.

2003 Washington #1117

Michael D. Nanny

2002 Gray #329

David B. Dibrell

2001 Richardson #1214

W. Vernon Burke, Jr.

2000 St. Johns #5

W. M. "Mike" Gower

1999 McAllen #1110

Harry. G. Cunningham *

1998 Somerset #1205

Joseph W. Regian *

1997 Trinity Valley #1048

Robert P. Walker

1996 Cosmopolitan #872

Farris L. Benham

1995 Odessa #995

Billy W. Tinsley *

1994 Houston #1189

R. O. "Bob" Schnell *

1993 Adobe Walls #1355

J. P. Vogel

1992 Vidor #1286

Fred E. Allen

1991 Temple #70

A.D. Hanna *

1990 Iowa Park #713

Leonard P. Harvey

1989 Keystone #1143

Graham H. Childress

1988 Sanderson #988

John E. "Jack" Kelly *

1987 Blue Bonnet #1219

Perry M. Parker *

1986 Cosmopolitan #872

George R. Scott *

1985 J. H. Gurley #337

R. H. "Bob" Waters

1984 Sunset #1388

J. D. "Buddy" Baccus *

1983 Park Place #1172

J. M. Willson, Jr.

1982 Floydada #712

Tom Land *

1981 Polytechnic #925

Sam E. Hillburn *

1980 Midland #623

W. P. Lamb *

1979 Cedar Bayour #321

R. Furman Vinson *

1978 Matador #824

Herman Vinyard *

1977 McAllen #1110

Thomas C. Yanits *

1976 Brownwood #297

Robert B. O'Connor *

1975 Anchor #424

Dan B. Jordan *

1974 Houston #1189

Duncan C. Howard *

1973 Fidelis #1127

Jack Hightower

1972 Vernon #655

Joe W. Steed *

1971 Temple #70

Hal Burnett *

1970 Apline #766

J. Guy Smith *

1969 Tyler #1233

J. W. Chandler *

1968 Reagan #1037

J. D. Tomme, Jr. *

1967 Panther City #1183

H. W. Fullingim *

1966 H. A. McFarland #1338

J. Carroll Hinsley *

1965 Austin #12

John R. Collard, Jr. *

1964 Hansford #1040

Jim W. Weatherby *

1963 Kerrville #697

Robert L. Dillard, Jr. *

1962 Dallas #760

William G. Proctor *

1961 Saint John's #51

John T. Bean *

1960 Ysleta #1333 

Randall E. Briscoe *

1959 Anson Jones #1313

John G. Kemmerer *

1958 Julian Feild #908

Paul Turney *

1957 Dee Ora #715

William W. Boothe *

1956 Pairs #27

George C. Moffett *

1955 Chilicothe #876

W. B. Jack Ball *

1954 Albert Pike #1169

John McKee *

1953 Trinity Valley #1048

Gibb  Gilhrist *

1952 Sul Russ #1300

William J. Burris *

1951 McAllen #1110

Albert J. Delange *

1950 Houston #1189

Hugh M. Craig *

1949 Fort Worth #148

Horace K. Jackson *

1948 Gatesville #197

R. Bruce Brannon *

1947 Hillsboro #196

Pat Morris Neff *

1946 Levelland #1236

Bascom Giles *

1945 Austin #12

Claud L. Austin *

1944 A. C. Garrett #1216

Rogers C. Kelly *

1943 Hidalgo #1036

Ernest M. Wood *

1942 Anson #575

Sam B. Cantey, Jr. *

1941 Julian Feild #908

Leo S. Hart *

1940 Bethesda #142

Lee Lockwood *

1939 Fidelis #1127

John Temple Rice *

1938 El Paso #130

Galloway Calhoun *

1937 St. Johns #53

W. M. Weatherred *

1936 Coleman #946

John G. Crooker *

1935 Gray #329

William S. Cooke *

1934 Cooke-Peavy #1162

Wallace Hughston *

1933 Plano #768

Alva Bryan *

1932 Waco #92

James W. McClendon *

1931 Hill City #456

Hiram F. Lively *

1930 Dallas #760

Frank Hartgraves *

1929 Ft. San Saba #784

G. R. M. Montgomery *

1928 Ft. Worth #148

Marvin A. Childers *

1927 Sinton #1012

Edwin R. Bryan *

1926 Midland #623

Guinn Williams *

1925 Decatur #447

Gus A. Brandt *

1924 Holland #1

Michael H. Thomas *

1923 Dallas #760

David F. Johnson *

1922 Brownwood #279

Andrew L. Randell *

1921 Travis #117

Geoge F. Morgan *

1920 Five Points #1137

Alonzo A. Ross *

1919 Lockhart #690

John R. Arnold *

1918 Clinton #23

Frank C. Jones *

1917  Holland #1

Dan S. McMillin *

1916 Whitewright #167

Jewel P. Lightfoot *

1915 Frank Sexton #206

A. W. Houston *

1914 Alamo #44

Joseph J. Mansfield *

1913 Caledonia #68

Samuel P. Cochran *

1912 Dallas #760

Walter L. Ackers *

1911 Waxahachie #90

Thomas C. Yantis *

1910 Brownwood #279

James J. Davis *

1909 Harmony #6

W. Lee Moore *

1908 Wichita Falls #635

John P. Bell *

1907 Bellville #223

Stephen M. Bradley *

1906 Stanfield #217

A. W. Campbell *

1905 Tannehill #52

William James *

1904 Cleburne #315

W. Madden Fly *

1903 Gonzales #30

William Clark *

1902 Jefferson #38

Nathan M. Washer *

1901 Fort Worth #148

Robert M. Lusk *

1900 Constantine #13

Sam R. Hamilton *

1899 Farmersville #214

John L. Terrell *

1898 Artesia #406

Albert B. Watkins *

1897 Athens #165

B. R. Abernethy *

1896 Gonzales #30

H. A. Garrison *

1895 Sulphur Springs #221

B. F. Frymier *

1894 Wharton #621

Thomas B. Cochran *

1893 San Gabriel #89

John Watson *

1892 Friendship #16

George W. Tyler *

1891 Salado #296

A. S. Richardson *

1890 Gray #329

W. S. Fly *

1889 Gonzales #30

Anson Rainey *

1888 Waxahachie #90 

A. J. Rose *

1887 Salado #296

Z. E. Coombes *

1886 Tannehill #52

Benjain A. Botts *

1885 Holland #1 

W. H. Nichols *

1884 Harmony #6

Charles Stewart *

1883 Gray #329

T. M. Matthews *

1882 Pine #203

James H. McLeary *

1881 Alamo #44

Edwin G. Bower *

1880 Tannehill #52

John B. Jones *

1879  Corsicana #174

Norton Moses *

1878 Robert E. lee #413

Marcus F. Mott *

1877 Harmony #6

Joseph D. Sayers *

1876 Gamble #224
Thomas R. Bonner * 1875 St. John's #53
James F. Miller * 1874 Gonzales #30

William Bramlette *

1873 Pairs #27

T. J. H. Anderson *

1872 St. Paul #177

Clinton M. Winkler *

1871 Corsicana #174

Philip C. Tucker, Jr. *

1870 Harmony #6

Peter W. Gray *

1869 Holland #1

John R. Fretwell *

1868 Lavaca #36

Richard Duglass *

1867 Lothrop #21

Robert M. Elgin *

1866 Austin #12

J. D. Giddings *

1865 Graham #20

W. P. Brittain *

1864 Euclid #45

Samuel Mather *

1863 Sam Houston #32

George W. VanVleck *

1862 Woodville #62

John B. McMahon *

1861 Gonzales #30

James F. Taylor *

1860 Marshall #22

Henry Sampson *

1859 Holland #1
J. M. Hall * 1859 Lothrop #21

William Stedman *

1858 Clinton #23

Franklin B. Sexton *

1857 Redland #3

E. B. Nichols *

1856 Harmony #6

W. M. Taylor *

1855 Lothrop #21

Andrew Neill *

1854 Holland #1

John Sayles *

1853 Graham #20

W. B. Ochiltree *

1852 Redland #3

Thomas J. Hardeman *

1851 Bastrop #58

George M. Patrick *

1849 - 50  Orphan's Friend #17

E. W. Taylor *

1848 Milam #11

A. S. Ruthven *

1847 Holland #1

Barry Gillespie *

1846 Matagorda #7

N. H. Darnell *

1845 Sam Houston #32

James Webb *

1843 - 44 Austin #12

John A. Greer *

1842  Redland #3

Anthony Butler *

1841 Milam #11

S. M. Williams *

1840 Harmony #6

Branch T. Archer *

1839 St. John's #5

Anson Jones *

1838 Holland #1
 

 

 

3rd Annual Pleasant Hill Masonic Lodge #380 A.F. & A.M. Chili Cook Off and Car Show

Location

Field Store Rodeo Arena
30628 FM 1488
TX
United States
Date: 
Saturday, February 15, 2014 - 10:00am - 5:00pm
AttachmentSize
Chili Cook-Off Flyer 2014.pdf386.59 KB
Car Show flyer 2014.pdf386.41 KB